| Part Number | SMBJ6.0A-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 832760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ6.0A-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ6.0A-E3 52 |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMB |
| Maximum Peak Pulse Current | 58.3 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Test Current | 10 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Maximum Clamping Voltage | 10.3 V |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 6 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 800 uA |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 6.67 V |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ6.0A-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ5.0CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ18CA-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 188V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ188A-TR.pdf |
|
AVX | TVS DIODE 10VC 8A 0402 Download PDF datasheet for GG040205170N2P.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 13V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ13CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 188V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T220CA.pdf |
|
Vishay | VISSM8S36-7000HE3 2D 8W,36V 10%,SMD PAR - |
|
Nexperia | PTVS15VZ1USK DSN1608-2 REEL 7 - |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 60V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ60CA.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 26V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for 1SMA26CAT3G.pdf |